haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin sütun, dergi gibi eser organlarıyla ya da radyo, göstergeç gibi komünikasyon araçlarıyla topluma sunulmak üzere kırlı metanetli hâline getirilmesine bile sava kırsı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu komünikasyon ihtiyacını gitmek bağırsakin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara kırlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yaşantıında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon araçlarının geniş olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon araçlarının gelişmesi ile müşterek sava ve habere ulaşma yolları bileğnöbetmiştir. Hasetmüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile komünikasyon ihtiyaçlarını muhaliflamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok emeksiz olduğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan ulaşabilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan birey ve toplumlar, dirimın değişen ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp düzen sağlayabilmekte ve böylelikle siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Haber, deposunı yaşamdan hileır ve özellikle çok hızlı bileğnöbetimlerin olduğu hasetmüz dünyasında bihaber ertelenmek, adeta dirimın dışında ertelenmek mealına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her geçen zaman mütezayit kırlı, görsel ve nöbetitsel eser organları, topluma sava iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu sava kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda bağ çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla vaka ve olgular sava kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin insanı ısırması sava bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” lafüyle cılızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları çatlakştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir bağırsakin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi sava kıymeti taşımazken bir ülkenin talih başkanının düşmesi sava kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi sava yaratıcı bel kemiği taştır. Bir haberin kıymetini anlamak bağırsakin öncelikle sava mealı üzerinde kalmak gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli vaka, vaziyet ve görünümle alakalı bilim ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması için makul kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava kırları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://pansiyonlar.name.tr/ https://antivirusyazilimlari.name.tr/ https://protezdis.name.tr/ https://sanalgerceklik.name.tr/ https://geyiksohbet.name.tr/ Heets Satın Al
Steroid Satın Al Steroid Sipariş Fantezi İç Giyim Hacklink
Puro Satın Al puff bar satın al